Congressman John Garamendi

Representing the 3rd District of California
Mobile Menu - OpenMobile Menu - Closed

Garamendi Announces Winners of Congressional High School Art Competition

May 6, 2019
Press Release

DAVIS, CA – Today, Congressman John Garamendi (D-Davis, Fairfield, Yuba City) was proud to announce the winners of this year’s Congressional High School Art Competition in the 3rd District at the Pence Gallery in Davis. His office received more than 120 pieces this year - a new record for the 3rd District.

The grand prize winner was Hannah Lu of Davis Senior High School with her piece, “Magnolia.” Hannah’s work will be displayed at the U.S. Capitol for a year in a gallery featuring winners from Congressional districts throughout the country. Hannah has also been awarded a free flight for her and a guest to Washington, DC where she will participate in a Capitol reception honoring the nation’s winners next month.

“Congratulations to Hannah Lu for winning this year’s competition. She has a rare gift, and I hope she continues to follow her dreams,” Congressman Garamendi said. “The competition was stiff this year, and there were a lot of impressive pieces. I also want to congratulate the other artists we highlighted this year with special merit, including Ahnaf As-Salek and Nicole Holt of Davis Senior High School, Remy Green of Marysville Charter Academy for the Arts, and Alexander Camerino of Fairfield Senior High School.”

“The Congressional High School Art Competition is an opportunity to acknowledge and celebrate incredible talent throughout our communities. To be recognized at such an early age is important in building self-confidence. This is a tradition I’m honored to continue. Thank you to the Pence Gallery for hosting this important event once again,” Garamendi added.

The full list of student submissions is listed below. A complete gallery of all pieces is available here.

Grand Prize

●     Hannah Lu – Magnolia, Davis Senior High School

Hannah’s work will be displayed in the United States Capitol Building

First Runner Up

●     Ahnaf As-Salek – Movie Theatre, Davis Senior High School

Ahnaf’s work will be displayed in Congressman Garamendi’s Washington, DC office.

Honorable Mentions

  • Remy Green – Blank, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Nicole Holt – Fading Away to Extinction, Davis Senior High School
  • Alexander Camerino – The Storm Within, Fairfield High School

These three pieces will be prominently featured at Congressman Garamendi’s Davis office for the next year.

Yuba County Participants

  • Kaitlynn Bland – Unbroken, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Salvador Barajas-Padilla – Lamby, Yuba County Career Prepatory Charter School
  • Kayla Clayton – Im Two-DLES, Yuba County Career Prepatory Charter School
  • Melodia Antonia Garcia – Sacagawea, Yuba County Career Prepatory Charter School
  • Sierra Goforth – Faucet, Yuba County Career Prepatory Charter School
  • Marum Hollis – Reflection, Yuba County Career Prepatory Charter School
  • Giovanni Bobledo – Two Face, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Morgan Diamond – According to the Hands of Society, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Natalie Grissom – where am i? Marysville Charter Academy for the Arts
  • Daria Komissarchik – Cold Distance, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Michelle Medina – Butterflies Bleed Too, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Monica Romero – Butterfly Kisses, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Monica Romero – Through the Blue, Marysville Charter Academy for the Arts
  • London Yartz – Through the Glass, Marysville Charter Academy for the Arts
  • London Yartz – One Eyed Man, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Bella Zucco – Unashamed, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Arlin Ordaz – Personality Crisis, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Jacqueline Vejar – A Little Dreaming Won’t Hurt, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Jacqueline Vejar – Tender Her Eyes, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Maddie Salis – Oneirataxia, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Malaya Finch – Fear, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Remy Green – Blank, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Remy Green – Contemplation, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Natalee Kinner-Fletcher – Day Dreaming, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Natalee Kinner-Fletcher – Nostalgic, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Paige Podesta – The Weeping Mary, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Amelia Villagomez – Flying in the Sea of Creation, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Amelia Villagomez – Dainty and Dangerous, Marysville Charter Academy for the Arts
  • Amaya Schroeder – Chinese Dragon Far From Home, Wheatland Union High School
  • Vanessa Garcia -- Peculiar Carnival, Wheatland Union High School
  • Lilyana Villareal – Halloween is Here, Wheatland Union High School
  • Parker Gildea – Physical Sensation, Sutter Union High School
  • Brooke Neff – What's the Price, Sutter Union High School
  • Levi Siller – The Cube Brothers, Sutter Union High School

Yolo County Participants

  • Sasha Ballowe – Heat, Davis Senior High School
  • Dorado Barrios – Stray, Davis Senior High School
  • Alissa Centeno – Bloodline, Davis Senior High School
  • Faith Cerussi – Honey, All Will Bee Okay, Davis Senior High School
  • Cameron Cusi – Undisturbed, Davis Senior High School
  • Chris D'Angelo – For Whom the Bell Tolls, Davis Senior High School
  • Corinne DeJong – Harlequin, Davis Senior High School
  • Gia Fanucchi – B-a-n-a-n-a-s, Davis Senior High School
  • Margo Fenton – Simply Me, Davis Senior High School
  • Molly Forsyth – Golden Hour, Davis Senior High School
  • Mason Garcia – Colors on Campus, Davis Senior High School
  • Lily Hessl – Umbrella Girl, Davis Senior High School
  • Grace Hickerson – Eyes, Davis Senior High School
  • Nicole Holt – Fading Away to Extinction, Davis Senior High School
  • Megan Kennedy – Autumn, Davis Senior High School
  • Asha Khan – La Lumière, Davis Senior High School
  • Andrew Kimmel – Sunrise, Davis Senior High School
  • Charlotte King – A Stroll Through The Park, Davis Senior High School
  • Sean King – A Divide, Davis Senior High School
  • Morgan Kong – Mariposa, Davis Senior High School
  • Brent Lammers – Cutting Edge, Davis Senior High School
  • Molly Leach – “I Choose Love”, Davis Senior High School
  • Phoebe Lee – Life, Davis Senior High School
  • Michael Leistikow – Bugslife, Davis Senior High School
  • Zhengyao Lin – Seasons, Davis Senior High School
  • Xingru Long – A Bowl, Davis Senior High School
  • Hannah Lu – Magnolia, Davis Senior High School
  • Diana Martin – Blue Bubble Bath, Davis Senior High School
  • Eli Mayr – Vintage Motorcycle, Davis Senior High School
  • Connor McIlraith – Untitled, Davis Senior High School
  • Kieran McMillan – A World of Your Own, Davis Senior High School
  • Sonoma Mendez – A Place of Peace, Davis Senior High School
  • Josh Micke – Hope, Davis Senior High School
  • Addie Moffatt – Hello Brother, Davis Senior High School
  • Kezha Neale-Sacks – Lights, Camera, Jessie!, Davis Senior High School
  • Jatin Parbhu – Mondavi, Davis Senior High School
  • Yahir Patino – Life in Sacramento, Davis Senior High School
  • Camila Pedrosa – Cry for Help, Davis Senior High School
  • Addison Perry – The Midnight Train, Davis Senior High School
  • Mira Ranganath – Willow Creek Park, Davis Senior High School
  • Leah Rosenheim – Elephant Seals, Davis Senior High School
  • Donovan Ruelas – Neon Night, Davis Senior High School
  • Daniel Ruiz – Webby Encounters, Davis Senior High School
  • Isabelle Shapiro – Flour, Davis Senior High School
  • Raza Shazil – The Reflection, Davis Senior High School
  • Sofia Smoodin-Kaplan – Picture Perfect, Davis Senior High School
  • Brittany Steenbergen – Porthole #1, Davis Senior High School
  • Lainey Swanson – Stability, Davis Senior High School
  • Gabrielle Tad-y – Two-Faced, Davis Senior High School
  • Emma Taylor – Untitled, Davis Senior High School
  • Paloma Torres – Untitled, Davis Senior High School
  • Ali Uraib – Yellow Tracksuit, Davis Senior High School
  • Angela Velasquez – I am a Henna Artist, Davis Senior High School
  • Maximiliano Villarreal-Blozis – Jason, Davis Senior High School
  • Haley Wienker – Hawaii, Davis Senior High School
  • Maya Wood – Blooming, Davis Senior High School
  • Noli Wright – Wildfire, Davis Senior High School
  • Sophie Zhang – Playing Children, Davis Senior High School
  • Aidan Zimmerman – Death Valley, Davis Senior High School
  • Anne Znao – Awakening Dawn, Davis Senior High School
  • Ahnaf As-Salek – Movie Theatre, Davis Senior High School
  • Jafina As-Salek – Iris Flower, Davis Senior High School
  • Anla Bolkan – Fistula Foundation, Davis Senior High School
  • Henna Sandhu – Spring Has Sprung, Davis Senior High School
  • Claire Scott – County Road 102, Davis Senior High School
  • James Clark – …Tree, Delta High School
  • Stephanie Estrada – Untitled, Delta High School
  • Diana Martinez – Blue, Delta High School
  • Clay "Jake" Markus – The Real Playground, Delta High School
  • Cara Renee – Cotton Sky, Delta High School
  • Celine Rubalcara – Mechanical Gear, Delta High School
  • Zahra Baxi – #YOLO, Da Vinci Charter Academy
  • Shaun E – Hyperactive, Da Vinci Charter Academy
  • Adrianna Young – Envision, Take Action, Da Vinci Charter Academy
  • Grace Allen – Canoe, Da Vinci Charter Academy
  • Grace Hoff – MARINA, Da Vinci Charter Academy
  • Felix Martin – Border Line, Da Vinci Charter Academy
  • Olivia McCutcheon – Big Ben? In San Francisco?, Da Vinci Charter Academy
  • Siena Mazza – Iguana, Christian Brothers High School

Solano County Participants

  • Cali Garcia – Beauty is Pain, Dixon High School
  • Alexander Camerino – The Storm Within, Fairfield High School
  • Reyna Violeta Chavez Gusman – Up-Close, Fairfield High School
  • Presley Lampe – Black and White, Fairfield High School
  • Elena Escalante – Dear X, Will C. Wood High School
  • Twanya Zimmer – Untitled, Armijo High School
  • Kristen Knott – Mom, Armijo High School

Sacramento County Participants

  • Christopher Folk – Burning Desire, Delta High School
  • Justin Gray – Bolt, Delta High School
  • Morgan Masuda – Untitled, Delta High School
  • Simone Sackett – My Brother, the Soldier-Athlete, C.K McClatchy High School
  • Zoe Colombo – Native War Chief, Natomas Charter School

Sutter County Participants

  • Briana Cooper – 2000 “love”, Sutter Union High School
  • Brianna Thompson – Trapped Within, Sutter Union High School

Lake County Participants

  • Marcos Nonato – The Wolf in the Wild, Kelseyville High School
  • Alydiah Valdez-Steptoe – Kaleidescope, Kelseyville High School
  • Celiene Stewart – Twilight, Clear Lake High School
Issues: